Migréna

Bolest obecně slouží odpradávna k tomu, aby varovala: " Pozor, děje se něco špatného!" Akutní bolest bývá zpravidla signálem upozorňujícím na porušení rovnováhy v pochodech našeho těla, příznakem onemocnění.

Migréna je chronickým onemocněním charakteristickým bolestí hlavy, kdy její záchvat zasahuje celý organismus. Touto civilizační nemocí trpí cca 20% žen a 6% mužů. Typicky se první záchvaty objeví v pubertě, 90 % migreniků má svůj první záchvat do dvaceti let věku. Maximum bývá kolem třicítky. Kolem padesáti let, zejména u žen, výskyt migrény klesá. Záchvatovité bolesti trvají v rozpětí 3 - 72 hodin. Migréna patří k chorobám, které mají obrovský negativní dopad na kvalitu života klientů, mohou se objevovat potíže se soustředěním, učením a pracovní výkonností, ale i sexuálním životem.

Migrénu můžeme rozdělit na 2 druhy: migréna s aurou (20%) a migréna bez aury(80%). Aura je předzvěst, která předchází migrenózním záchvatům a je charakteristická abnormální funkcí některého smyslového orgánu (poruchy zorného pole, poruchy zraku -rozmazané vidění, blikající světla, černé skvrny; čichu, sluchu, popř. mravenčení v končetinách a potíže s řečí). Aura vymizí současně s nástupem bolestí hlavy.

Přesná příčina migrény je neznámá. Usuzuje se, že záchvat vyvolá nějaký specifický spouštěcí faktor (únava, stres, změna životního stylu, náhlá změna klimatu, hluk, nedostatek spánku, dietní opatření, alkoholické nápoje, ale i hormonální změny), který způsobí nejdříve regionální pokles mozkového prokrvení.

Účinek EEG biofeedbacku na bolest souvisí s percepčně-kognitivními mechanismy bolesti. Tato terapie je u migrén hlavně zacílena na vnímání a posunutí prahu bolesti, který lze mentálním úsilím potlačit.

Na migrénu doporučujeme i použití Neurowalkmanu (www.elektrostimulace.cz), přístroj na kraniální elektrostimulaci. Z kontrolovaných studií vyplývá, že tato metoda je efektivní u bolesti hlavy u 85% případů. Neurowalkmen je třeba použít co nejdříve, ihned po prvních varovných signálech a nejpozději jednu hodinu po jejich začátku. Stavy mírné chronické bolesti všeobecně ustupují po desátém dni.