Terapeutické karty

V zahraničí má používání terapeutických karet delší historii než u nás. Karty můžete najít pod různými přídavnými jmény: terapeutické, metaforické, asociační nebo třeba inspirační karty. Pod různými názvy se ale skrývá pořád stejná podstata.

Terapeutické či lektorské karty jsou nejčastěji k vidění ve velikosti A6 nebo běžné pohlednice. Na kartách se nacházejí různé obrázky, někdy jsou malované, jindy se jedná o fotografii. Buď zobrazují nějakou situaci, místo nebo třeba pocit, emoci nebo náladu. K těmto obrázkovým kartám se často přidávají také kartičky se slovy či větami.

Kdo karty používá a proč ?

S asociačními kartami se můžete setkat v různých odvětvích, používají je psychologové, kouči, lektoři, terapeuti, ale třeba také pedagogičtí či sociální pracovníci. Protože mají karty široké možnosti využití, každý z těchto odborníků je může využívat v jiné situaci a s jiným účelem.


K čemu se tedy karty hodí?

Ledolamka

Karty se často využívají na začátku konzultace jako takové rozehřátí. Znáte to, když jdete cvičit, je potřeba předtím zahřát svaly nebo se protáhnout. Karty můžou být právě takovým psychologickým protažením před tím, než začne samotné sezení. Pomůže to prolomit počáteční ledy a nejistotu a naladit se na to, co vás i terapeuta čeká.

Emoce

Karty se výborně hodí na práci s emocemi. Mnoho lidí má problém vyjádřit slovy, jak se vlastně cítí. Z obrázků na kartách tak člověk může jednoduše vybrat takový, který jeho náladu nejlépe vystihuje a poté s tímto pocitem dále pracovat.

Seberozvoj

Existují speciální sady karet, které jsou vhodné pro vlastní rozvoj a poznání sebe sama. S pomocí terapeutických karet tak můžete lépe pochopit třeba to, jak na vás působí zátěžové situace, co vám nejvíce pomáhá v bojí proti stresu a jaké jsou vaše copingové strategie. Karty často odhalí věci a pocity, které si člověk vůbec neuvědomuje.

Příběh

Karty mohou pomoci také k pochopení vlastního životního příběhu. Můžou fungovat nejen jako taková rekapitulace toho, co člověk doposud zažil a prožil, ale mohou sloužit také k plánování budoucího života. Karty mohou být velmi nápomocné také u těch lidí, kteří ve svém životě prožili nějaký traumatický zážitek.


Z terapeutických karet vůbec nemusíte mít strach. Když s nimi váš terapeut v rámci konzultace bude chtít pracovat, určitě se toho nebojte. Ať už se vás v souvislosti s kartami zeptá na cokoli, nikdy nemůžete odpovědět špatně. Neexistuje totiž žádná správná ani chybná odpověď.

Karty jsou zajímavé právě proto, že na ně každý odpovídá po svém. Vaši odpověď přitom ovlivňuje nejen vaše aktuální rozpoložení a situace, ve které se nacházíte, ale také vaše dřívější zkušenosti a zážitky.

Terapeutické karty můžeme řadit mezi projektivní metody, které využívají principu asociace - tedy toho, že ve vás obrázek na kartě vyvolá určitý pocit, vzpomínky či představu.


Věděli jste, že terapeutické karty...

... pomáhají také rozvíjet představivost?

... jsou vhodné pro děti, dospívající, dospělé i seniory?

... se často používají v rámci kariérového poradenství?